Kalender
Bokcirkel om ”Den liturgiska människan” med John Kvarnero.
Under våren inbjuds till bokcirkel vid fem tillfällen. Anmälan görs till john@equmeniakyrkanfloda.se senast den 1 februari 2021. När vi fått in anmälningar beställer vi böckerna som gruppbeställning. Deltagande är gratis och kyrkan bjuder på kaffe. Det utgår dock självkostnadspris för boken. Priset är 229 kr, men vi hoppas på rabatt när vi köper fler.
Varje cirkel utgår ifrån ett av bokens fem kapitel (ca 30 sidor per kapitel) och inleds med ett miniföredrag om aktuellt kapitel av John, därefter följer ett fritt samtal. Har man inte hunnit läsa aktuellt kapitel går det med andra bra att komma och delta ändå 😊!
Välkommen till vårat Secon Hand, mer information om öppettider i butiken och för inlämning mm hittar du här
Nytt upprop till körsång för alla hugade!
Vi börjar övningarna igen på onsdag den 27/4 kl 19-21 och forsätter varje onsdag fram till det att vi sjunger på gudstjänsten den 27/5. Den gången är temat ”bönen”, predikan av Jahn Kvarnero.
Hoppas många sluter upp! Om du inte har möjlighet att vara med vid alla övningar så är du ändå välkommen.
Välkomna! Eder Lars
John Kvarnero – Bönen
Präst Thomas Lundblad & pastor Britt Andreasson
Musiker: Friedemann Prager
Vid regn inomhus.
Ta med eget fika! Bra att ta med egen campingstol eller sittunderlag.
Efteråt inbjuds vi till promenad under guidning av Lars-Erik Karlsson: ”Skallsjö by – En fornminnespromenad”. Cirka 2 km vandring där vi gör korta stopp utefter vägen och till sist stannar vi upp vid Skallsjö kyrkoruin.
Gusten Anderzén – Hjälparen kommer
Välkommen till Café Säveå! Ett café för dig som är anhörig till någon som behöver stöd och omsorg. Kom hit och få en stund för dig själv och träffa andra anhöriga. Du kan också komma gemensamt med den du hjälper och stödjer för en trevlig stund tillsammans. Alla är välkomna oavsett ålder.